Szkoła Podstawowa nr 1

im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie

Z niewielkim czasowym poślizgiem obchodzony był w naszej szkole Światowy Dzień Spódnicy. 10 X dziewczęta  miały na sobie spódniczki lub sukienki. Nauczycieli traktowali je ulgowo czyli nie pytali.

 Obecnie coraz mniej kobiet nosi spódnice. Jak pokazują badania, aż 14% kobiet nie ma zamiaru nigdy jej założyć, a 40% tylko latem pozwala sobie na odsłonięcie nóg. Dlatego też 30 X na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Spódnicy zwany też Dniem Kobiecości gdyż nie od dziś wiadomo, że spódnica czy sukienka to atrybut kobiecości.

 

 Badania archeologiczne wykazały, że pierwsze ubrania przypominające spódnice były znane już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni. Z czasem zarysował się wyraźny podział: panowie (za wyjątkiem Szkotów) przysposobili sobie spodnie, kobiety spódnice.

 Kształt i długość spódnic zmieniał się na przestrzeni wieków, sięgając obu ekstremów. Średniowieczne damy z wyższych sfer nosiły na przykład ogromne, szerokie spódnice, których średnica u dołu wynosiła nawet 3 metry. Z kolei rewolucja obyczajowa lat 60. przyniosła ze sobą miniówki, ledwie zakrywające bieliznę. Smutny okres dla wielu miłośników damskich wdzięków rozpoczął się w latach 70, kiedy to spódniczki zaczęły być zastępowane spodniami. Nie wolno jednak zapominać, że to spódnica czy sukienka stanowi ozdobę kobiety.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego SP dziękują wszystkim, którzy tego dnia ubrani byli stosownie do  obchodzonego święta.

  1. D. Cichańska i p. A. Kaźmierczyk
godo2.png