Szkoła Podstawowa nr 1

im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie

 

 

 

 

 

 

Współpraca ZSS nr 1 w Opocznie z niemieckimi szkołami partnerskimi wpisała się już na stałe w plan pracy szkoły. Nie tylko uczniowie SLO mają możliwość uczestnictwa w międzynarodowych projektach ze szkołą partnerską w Datteln k/ Dortmundu, ale również uczniowie Gimnazjum i SP, które współpracują ze szkołą Friedrich Ebert Schule w Pfungstadt k/ Frankfurtu na Menem.

W dniach 28.04 - 04.05. 2019 r. grupa uczniów trzecich klas gimnazjalnych oraz ósmych klas szkoły podstawowej wraz z nauczycielkami języka niemieckiego p. Katarzyną Bogatek i języka angielskiego p. Agatą Krzysztofik, wybrała się na rewizytę do zaprzyjaźnionej szkoły w Pfungstadt, by zakończyć tegoroczny projekt spotkania polsko-niemieckiej młodzieży pod patronatem  i dofinansowaniem Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie. (Pierwsze spotkanie miało miejsce w Krzyżowej w październiku).

  

 

Nasi uczniowie z niecierpliwością i ogromną radością przygotowywali się do podróży i na spotkanie ze swoimi znajomymi z Niemiec. Dla większości z nich była to pierwszy wyjazd do Niemiec. Mimo długiej podróży, wszyscy dotarli w dobrych humorach na miejsce i po wieczorze pełnym emocji spotkaliśmy się z rana w szkole gdzie oficjalnie powitała nas Dyrektor FES i życzyła wszystkim fantastycznego pobytu pełnego wrażeń i dobrych doświadczeń. Dzień ten upłyną przede wszystkim na możliwości uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych w języku niemieckim i angielskim oraz zwiedzaniu szkoły, która zrobiła na nas duże wrażenie. Uczniom nie tylko podobały się ciekawe lekcyjne, ale również nowoczesna stołówka, sale biologiczne czy chemiczne. Ciekawostką była specjalna sala dla uczniów, którzy z jakiś względów nie zaliczyli w terminie danego sprawdzianu i w przeciągu tygodnia są zobligowani by go napisać w tzw. „kozie” natomiast uczniowie którzy przeszkadzają w trakcie normalnych lekcji też mogą zostać tam odesłani, by rozwiązywali dodatkowe zadania, a jeśli to nie pomaga, muszą w piątek po zajęciach wykonać jakąś prace fizyczną na rzecz szkoły. Nasi uczniowie byli zaskoczeni takimi sposobami egzekwowania posłuszeństwa na lekcji z jednej strony, a z drugiej przyznali, że  jest to dobry sposób by coś zrobić dla innych J

Po szkolnych atrakcjach nasza grupa została zaproszona do galerii sztuki w Datmstadt na wystawę  pt. „Scieżki życia”, która opowiadała o Polakach zamieszkujących ten region Niemiec. Następne dni były również pełne atrakcji. We wtorek  po kilku godzinach lekcyjnych cala grupa wybrała się do parku linowego „Kletterwald” w Darmstadt . Po kliku godzinnej zabawie, zjazdach, wspinaczach i „tańcach na linie”, wszyscy udali się do Pfungstadt na przepyszne lody.

Kolejny dzień – 1 maja – był dniem wolnym od pracy więc uczniowie spędzili te

godo2.png