Szkoła Podstawowa nr 1

im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1

2008/2009

Szkołę ukończyło 100 uczniów. Najlepszym absolwentem została Katarzyna Nalewczyńska VI d. 

2007/2008

Szkołę ukończyło 94 uczniów. Najlepszymi absolwentami w roku szkolnym 2007/2008 został Maciej Domański z klasy VI b. Szczególnymi osiągnięciami w szkole podstawowej zapisali się: Mateusz Długosz II miejsce, Michał Kaźmierczyk III miejsce w powiatowym konkursie multimedialnym ?Sławni ludzi duma naszego powiatu?, Korneliusz Bolek miejsce w gminnym konkursie ?Miejsce w którym wypoczywam?, Patrycja Dubis I miejsce Powiatowy Konkurs Ortograficzny,

Czytaj więcej...

ŻYCIORYS KORNEL MAKUSZYŃSKIEGO

(1884 - 1953)

Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju (niedaleko Lwowa). Przyszedł na świat jako siódme dziecko, a zarazem jedyny syn Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego, emerytowanego pułkownika wojsk austriackich. Dzieciństwo spędził w Stryju. Kiedy ukończył 10 lat, zmarł jego ojciec i sytuacja finansowa rodziny znacznie się pogorszyła. Kornel będąc uczniem I klasy Gimnazjum w Stryju, mimo młodego wieku, musiał udzielać płatnych korepetycji. Drugą klasę gimnazjum ukończył w Przemyślu, potem wyjechał do Lwowa, gdzie w latach 1898-1903 był uczniem IV Gimnazjum im. Jana Długosza. Po zdaniu matury 24 czerwca 1903 roku przyszły pisarz rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie (1903-1908), a potem studiował filologię francuską na paryskiej Sorbonie (1908-1910). (Kowalczykówna J.: Kornel Makuszyński, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1989)     

Dzięki poparciu Witolda Lutosławskiego i Jana Kasprowicza w 1905 roku został sekretarzem redakcji ?Słowa Polskiego? oraz stałym recenzentem teatralnym. Potem objął stanowisko kierownika literackiego w Teatrze Miejskim we Lwowie. (Ratajkiewicz M.: Mistrz dziecięcej wyobraźni, ?Nasz Dziennik? 2004, 2)

Czytaj więcej...

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1

2008/2009

Szkołę ukończyło 100 uczniów. Najlepszym absolwentem została Katarzyna Nalewczyńska VI d. 

2007/2008

Szkołę ukończyło 94 uczniów. Najlepszymi absolwentami w roku szkolnym 2007/2008 został Maciej Domański z klasy VI b. Szczególnymi osiągnięciami w szkole podstawowej zapisali się: Mateusz Długosz II miejsce, Michał Kaźmierczyk III miejsce w powiatowym konkursie multimedialnym? Sławni ludzi duma naszego powiatu?, Korneliusz Bolek miejsce w gminnym konkursie ?Miejsce w którym wypoczywam?, Patrycja Dubis I miejsce Powiatowy Konkurs Ortograficzny,

więcej   

godo2.png